Що почитати? Детективи на будь-який смак

Що почитати? Детективи на будь-який смак

З часів, коли американський письменник Едгар Аллан По написав оповідання «Вбивство на вулиці Морг», поклавши цим початок кримінальному жанру, прихильників роману-детектива не злічити. І це не дивно, адже гаряча суміш таємниці, інтриг, несподіваних сюжетних поворотів, розгадати які неможливо часом до останньої сторінки, не можуть залишити читача байдужим.

Розважальний жанр чи серйозна література

Існує думка, що твори літературного розслідування – це суто розважальний жанр, однак ця теза вірна лише частково. Все залежить від автора, адже загалом вся концепція кримінальної історії несе гуманістичний посил: злочинця буде знайдено і покарано, а справедливість переможе. Багатогранне прописування характерів персонажів, інші сюжетні лінії – любовні, історичні, фантастичні, авторські відступи, пейзажні та інтер’єрні замальовки можуть зробити з нібито простого жанру серйозний твір, який здатний змінити світогляд читача.

Недарма ж детективні романи А. Конан Дойля, Д. Г. Чейза, Агати Крісті вже давно вважаються класичними, і не лише у межах жанру, а і як серйозні літературні твори.

Українські майстри детективу

В українській літературі кримінальний жанр знайшов своє гідне втілення. Пробували себе в царині теми розкриття злочинів і таємниць Іван Франко (повість «За сімейними обставинами»), Юрій Дольд-Михайлик (роман «І один у полі воїн»), Семен Ордівський (трилогія «Багряний хрест»).

Ці та сучасні автори (часів незалежності) ввійшли в серію «Український детектив», яку започаткували у видавництві «Навчальна книга – Богдан» у 2009 році. Кримінальний жанр постійно поповнюється новими іменами:

  • Волков Олег – автор з Тернополя, лікар за фахом, володар премії «Золотий Пістоль» за внесок у розвиток гостросюжетного жанру;
  • Вакаус Ольга – львівська вчителька інтегрованого курсу мистецтво, яка здобула популярність завдяки своїй серії «Жіночий детектив із львівською душею»;
  • Віктор Яневич – письменник-детективіст, економіст за фахом (романи «Копія», «Тенета»).

Придбати сучасний український детектив, читати який, безперечно, — неабияке задоволення, можна в каталозі інтернет-книгарні НКБ: https://bohdan-books.com/catalog/8047/, там представлені твори як відомих, так і молодих українських авторів, які працюють у різних стилях детективного жанру.

Топ-підбірка гостросюжетних творів

Пропонуємо переглянути список популярних детективів, серед яких ви неодмінно знайдете книжку для себе:

  • «Зруйноване гніздо Шуліки». Кримінальний роман» Крамера Бориса повний таємниць, які ховаються в минулому Марфи Сухомлин. Вчителька Ніна Сутужна знаходить щоденник жінки, в якому та описує моторошні події життя в «радянському раю».
  • «Тенета 2.0». Соціальний детектив Яневича Віктора є продовженням першої книги «Тенета» і описує розпач і біль жертв торгівлі людьми (дітьми). Головна героїня – журналістка Раїса, сама на сьомому місяці вагітності, розслідує гучну справу із зникнення новонароджених в одному пологовому будинку.
  • «Легенда про Безголового»». Кримінальний твір Кокотюхи Андрія припаде до душі любителям трилерів. Лариса, адвокат із Києва, розплутує містичну справу про маніяка, який відрізає жертвам голови.

Ці книжки детектив – яскраві представники сучасного українського детективного жанру. Вони відрізняються різноманітністю тем, сюжетів і стилів, тому кожен знайде щось для себе.

Отже, кримінальні розкриття, хоч і вражають своєю розважальністю, несуть у собі глибший гуманістичний сенс. Вони вкладають у нас переконання, що правда завжди виявиться, а справедливість, кінець кінцем, тріумфує. Так що нехай розслідування тривають, а ми будемо насолоджуватися цим захоплюючим шляхом вивчення темряви і світла у світі літератури.

Новини України