Енергообʼєкти під ракетними ударами. Як захищають та планують відбудовувати українську генерацію

Енергетики перевіряють трансформатор, пошкоджений через російський ракетний обстріл електростанції ДТЕК, Харківщина, 1 квітня 2024 року. AP/Evgeniy Maloletka

З 22 березня росіяни знову масовано обстрілюють українську енергетику — бʼють по гідро- та теплоелектростанціям, розподільчим мережам, лініям електропередач. За місяць вони знищили 8 ГВт потужності. Це — ледь не половина всієї української генерації. Такі результати росіяни здобули, зокрема, через нестачу в України засобів ППО. Як змінилася тактика російських обстрілів енергетики України та наскільки захищені обʼєкти енергосистеми — розповідає Суспільне.

Нова тактика РФ

За словами Марії Цатурян, директорки з комунікацій НЕК "Укренерго", раніше росіяни застосовували тактику "килимових бомбардувань всіх об’єктів енергосистеми". Нині ж вони, по-перше, знищують об‘єкти (поки, переважно в прифронтових регіонах — на Харківщині, Дніпропетровщині, Запоріжжі), без яких неможливе саме електропостачання в середині цих областей — це станції, що виробляють електрику (ТЕС, ТЕЦ, ГЕС та інші).

Відновлювати ці обʼєкти складніше ніж, наприклад, трансформаторні станції. Йтися може про місяці ремонтних робіт. Так, на відновлення Харківської ТЕЦ 5, яку вивели з ладу 22 березня, можуть піти роки, заявив її директор Олександр Мінкович.

По-друге, росіяни бʼють по підстанціях, без яких неможлива подальша передача електрики в ці області з-за меж регіону. Через це складається ситуація, коли, наприклад, 1 квітня в енергосистемі країни був надлишок електрики, але у Харкові діяли обмеження.

По-третє, Росія намагається вибити маневрові потужності, що допомагають балансувати енергосистему країни під час пікових навантажень. Наприклад, 11 квітня вони знищили Трипільську ТЕС на Київщині, а 22 березня вдарили по ДніпроГЕС та пошкодили на ній дві гідроелектростанції. На відновлення, за словами директора "Укргідроенерго" Ігоря Сироти, підуть роки.

Загалом за місяць росіяни знищили 8 ГВт потужності в Україні, заявив прем‘єр-міністр Денис Шмигаль. Це — ледь не половина всієї української генерації, станом на квітень 2023 року. За словами Зеленського, майже повністю знищена теплова генерація країни.

Новини України