У Прилуках на сесії міськради затвердили нову відзнаку для загиблих військових та виділили 37 млн грн на підтримку ЗСУ

За інформацією: Суспільне Чернігів.

ФОТО: Суспільне Чернігів

У Прилуках затвердили нову почесну відзнаку "Захисник України — Герой Прилуцької громади" для прилучан, які загинули під час або внаслідок бойових дій та виділили з міського бюджету 37 мільйонів гривень на підтримку територіальної оборони та ЗСУ.

Відповідні рішення ухвалили депутати Прилуцької міської ради на засіданні 49-ї позачергової сесії, яка відбулася 26 січня. Участь в роботі сесії взяли 23 із 34 депутатів.

37 мільйонів гривень для ТрО та ЗСУ

Наразі у Прилуках діють дві міські цільові програми, які передбачають підтримку українських військових. Це програми "Підтримка ЗСУ на 2024 рік" та "Територіальна оборона міста Прилуки на 2022-2024 роки". Як розповів заступник міського голови Сергій Чміль, на підтримку підрозділів ЗСУ у бюджеті міста на 2024 рік передбачили 15 мільйонів гривень.

Сергій Чміль. ФОТО: Суспільне Чернігів"Це поки що по запитах військових. Попередньо є така сума, яка передбачатиметься. Звичайно, що протягом року, я вважаю, що вона буде переглядатися. І це звісно мають затвердити депутати. Це іде цільова субвенція прямо на військову частину і вони як отримувачі коштів. До нас надходить запит від військової частини, бюджетна комісія його розглядає і погоджує виділення тієї чи іншої суми й потім наше фінансове управління направляє трансфертом гроші на ту військову частину".

Ще 22 мільйони виділили на підтримку військовослужбовців територіальної оборони. Зі слів Чміля, разом із 19 мільйонами 500 тисячами, які заклали на ці потреби минулого року, загалом із міської ради для ТрО на 2024 рік виділили 41 мільйон 500 тисяч гривень. З них 21 мільйон 500 тисяч вже витратили на придбання 16 пікапів, а решту 20 мільйонів можна буде використати впродовж року.

Ольга Попенко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Загальна сума підтримки ЗСУ та ТрО із міського бюджету на 2024 рік склала 56 мільйонів 500 тисяч гривень.

"Ми на сьогодні не будуємо дороги, ми не розбудовуємо тротуари. Ми практично всі кошти спрямовуємо на підтримку ЗСУ, територіальної оборони. Це наші хлопці, наші прилучани", — каже міська голова Прилук Ольга Попенко.

Почесна відзнака "Захисник України — Герой Прилуцької громади"

Два із чотирьох питань порядку денного сесії стосувалися встановлення та затвердження положення про почесну відзнаку Прилуцької міської ради "Захисник України — Герой Прилуцької громади".

Начальник відділу по роботі з кадрами міськради Олег Касьян розповів, що це звання та відзнака для міста нові та були розроблені спеціально для прилучан, які загинули чи померли "під час бойових завдань, в результаті отриманих поранень або перебуваючи на посту".

Олег Касьян. ФОТО: Суспільне Чернігів"Враховуючи сьогодення для даної категорії громадян, які загинули, міською радою було ухвалено рішення створити окрему відзнаку. Щоб це не було заполітизовано, щоб не мали місця маніпуляції створили дану відзнаку. Вона стосується тільки цієї категорії, щоб вшанувати їхню пам’ять".

Зі слів посадовця, працювали над нею близько трьох місяців. Для цього створили робочу групу, яка розробила положення та механізм надання відзнаки. Кошти, в сумі п'ять мільйонів гривень виділили у 2023 році.

"Відзнака буде на підставці у вигляді кола, зображена на хресті. Буде прописано «Захисник України — Герой Прилуцької громади». Щодо одноразової грошової допомоги, то 70 тисяч гривень без врахування податків, будуть розподілятися рівними частинами між родинами, якщо є батьки й дружина з дітьми. По 50 тисяч гривень буде надаватися, якщо є або батьки або і дружина".

Міська голова Ольга Попенко, розповіла Суспільному, що все це обговорили із родинами загиблих військовослужбовців на двох зустрічах. Тоді на цю відзнаку погодилися 47 із присутніх представників від 51 родини. Серед них була і Варвара Пертя. Жінка розповіла, що її син помер під час відпустки, але внаслідок дев'яти років участі в бойових діях.

Варвара Пертя. ФОТО: Суспільне Чернігів"Іде війна, саме під час війни вони поклали там своє життя. Вони заслужили Героїв нашої громади Прилук, а Почесний громадянин, ось я бачу портрети, то це живі. Дадуть Почесного, то хай дають, але повинні бути Героями Прилуцької громади".

Почесний громадянин Прилук

Три родини виступили за те, аби їх рідні отримали звання "Почесний громадянин міста Прилуки". 26 січня вони прийшли на сесію, аби їх думку почули депутати. На сайті міської ради аналогічна петиція від 4 грудня 2023 року набрала необхідний мінімум голосів та значиться у статусі розглянутої. Ще одна петиція щодо "Підміни присвоєння звання «Почесний громадянин міста Прилуки» (посмертно) полеглим прилучанам будь-якою іншою відзнакою" набрала 117 голосів.

Світлана Неділько. ФОТО: Суспільне Чернігів"Просимо, щоб дали найвищу нагороду – Почесний громадянин. Нам розказують, що не вистачить стіни повісити фото, нам не треба фото, нам треба нагороду, найвищу нагороду. Ми не відмовляємося від першої нагороди. Їх можна дати і одну, і дві, і три. Грошову нагороду це знову вирішує міська рада – 50, 100, 200 тисяч. Ми дуже хочемо, щоб він був Почесним громадянином", — говорить Світлана Неділько, сестра загиблого Руслана Семирозума.

Депутати прокоментували це так:

"Як депутат від початку і досі вважаю, що найвищою нагородою для хлопців, які поклали своє життя має бути Почесний громадянин міста Прилуки. І це буде стосуватися всіх тих, хто починаючи із 2014 року. Це все можна прописати у положенні. І я не знаю чому такий супротив", — каже депутат Володимир Назім.

Артем Аніщенко. ФОТО: Суспільне Чернігів"Різні ситуації бувають на війні й в різний спосіб віддають життя хлопці. Тоді автоматично треба давати Герой України всім пораненим, автоматично давати орден «За мужність» всім мобілізованим і це нівелює відзнаку, яку отримують. Дана відзнака це один із додаткових знаків пошани до загиблих земляків", — говорить депутат та військовослужбовець ЗСУ Артем Аніщенко.

Нову відзнаку депутати міської ради підтримали одноголосно за погодження, що це не позбавить родини права потенційно отримати для своїх рідних звання "Почесного громадянина міста Прилуки". Зі слів Олега Касьяна, для цього в положення слід буде вносити зміни, адже наразі це звання присвоюється прилучанам, які зробили вагомий внесок у соціально-економічний, промисловий розвиток міста, діячам культури, охорони здоров’я, меценатам.

"Якщо ми сьогодні ще раз повертаємося до Почесного громадянина міста Прилуки, то зрозуміло, що я буду знову збирати батьків", — зазначила Ольга Попенко.

Новини України