Експерти вказали на повну відсутність у творах письменника позитивних персонажів-українців. При цьому він зневажливо ставився до всього українського.
Related video
Письменник Михайло Булгаков є символом російської імперської політики, а його подальше перебування в публічному просторі пам’ятників на його честь є інструментом пропаганди Росії. Такого висновку дійшла Експертна комісія Українського інституту національної пам’яті.
Зокрема, на думку комісії, попри те, що Булгаков жив у Києві, він запам’ятався зневажливим ставленням до українців та української культури, не приховував свою ненависть до прагнення до незалежності, а також негативно відгукувався про становлення Української держави та її очільників.
Водночас у висновку наголошується, що серед усіх письменників того часу він «найближче стоїть» до теперішніх ідеологем путінізму і кремлівського виправдання етноциду в Україні».
У жодному з творів письменника немає позитивного персонажа-українця, додали в Українському інституті нацпам’яті. При цьому він вдавався до пародії чи глузливого перекручування української мови, висміював українську автокефальну церкву та заперечував сам факт існування української нації.
Зокрема в оповіданні «В ніч проти 3-го числа» присутня антиукраїнська спрямованість через «гротескне зображення» воїнів 1-го полку української Синьої дивізії.
До того ж в оповіданні Булгакова «Я убив» комісія Інституту національної пам’яті виявила тези, що резонують із риторикою нинішніх пропагандистів Кремля Олександра Дугіна, Володимира Соловйова та Ольги Скабєєвої. Окремо в інституті додали, що цей твір має багато схожого із теперішніми закликами до нищення українців та містить ідеологію фашизму.
Так, в Інституті нацпам’яті дійшли висновку, що присвоєння імені Булгакова географічним об’єктам, назвам юридичних осіб, топонімічними об’єктам, а також встановлення на його честь пам’ятників в Україні було елементом русифікації як основи російської імперської політики.
Нагадаємо, 31 серпня 2022 року у секретаріаті Національної спілки письменників України (НСПУ) вимагали ліквідувати музей російського письменника Михайла Булгакова в Києві. Також пропонувалося на його основі відкрити музей українського композитора Олександра Кошиця, який мешкав у цьому будинку.
Також відомо, що 2 вересня 2022 року у Міністерстві культури України виступили проти закриття музею Булгакова в Києві. Це рішення мотивували тим, що письменник проживав у Києві.