Росія витратила половину грошей на «чорний день» — ЗМІ

Росія витратила половину грошей на "чорний день" - ЗМІ

Фото: Getty Images Росія витратила половину грошей з резервного фонду у 2023 році

За минулий рік Фонд національного добробуту РФ зменшився з 9 до 5 млрд рублів. Цьому сприяли західні санкції та непередбачуваний курс рубля.

Протягом минулого року Міністерство фінансів Росії витратило практично половину ліквідних ресурсів Фонду національного добробуту — 4 млрд рублів. У основному джерелі фінансових резервів «на чорний день» залишилося 5 млрд з 9 млрд рублів. Про це пише Meduza у вівторок, 23 січня.

Так, Фонд національного добробуту, який раніше мав назву Стабілізаційний фонд, був створений з метою зменшення залежності російської економіки від коливань цін на сировину. Проте після повномасштабного вторгнення РФ в Україну та введення санкцій виникла значна волатильність цін, а також менш передбачуваний курс рубля.   Протягом першої половини 2023 року нафта Росії торгувалася зі знижкою. А курс рубля залишався відносно стійким, що призвело до невикористання необхідних обсягів, і валюту з Фонду національного добробуту розпродавали. Однак влітку ціни на нафту зросли, рубль послабшав, тому влада РФ вирішила поповнити фонд.   Водночас Мінфін Росії витратив значні кошти на військові потреби. Це призвело до зростання видатків на національну оборону та національну безпеку РФ на 60% порівняно з 2021 роком. Як наслідок, бюджетні витрати перевищили законодавчі норми на 3 трлн рублів, досягнувши рівня 32 трлн рублів, що вище за прогнози. Через це виник бюджетний дефіцит.

Влада Росії протягом року розмішувала федеральні облігації та запроваджувала нові податки, а також отримала додаткові надходження від нафтогазового сектору, які перевищили очікування.    Але й цього виявилося замало, і в грудні 2023 року Мінфін РФ продав із Фонду національного добробуту 500 млн євро, 115 млрд юанів та 232 тонни золота, а отримані 2,9 трлн рублів забрав на покриття дефіциту. Це максимально допустима сума на 2023 рік.    У результаті ліквідна частина Фонду національного добробуту скоротилася до 5 трлн рублів, хоча на початок війни становила майже 9 трлн рублів. 

Нагадаємо, раніше президент РФ  Володимир Путін заявив, що «економіка Росії вийшла на перше місце в Європі та п’яте у світі». За версією очільника Кремля, за паритетом купівельної спроможності росіяни випередили всю Європу.

Інфляція у Росії за підсумками 2023 року склала 7,4%. Станом на грудень 2023 року інфляція в Україні становила 5,1%.  

Джерело

Новини України