Минуле людства сповнене таємниць, пригод, любовних історій – трагічних і щасливих. Все це ховається між рядками літописів, наукових досліджень, мемуарів. Але є митці, які із сухих фактів витягають справжні живі розповіді про людей, що жили багато років тому, творці неймовірних книг – історичних романів! На білих сторінках розквітають візерунки доль і окремих людей, і цілих народів, читати все це – ніби подорожувати машиною часу.
Сучасний історичний роман: походження та розвиток
Основоположником жанру вважається англійський шотландський письменник Вальтер Скотт. Здобувши літературну славу як поет, творець і перекладач романтичних балад, в 42 роки письменник виставив на суд читачів свій перший історичний роман — «Уеверлі» (1814). В основі сюжету – історія Англії та Шотландії. Згодом були надруковані твори вже більш відомі сучасним книгоманам:
- «Айвенго»;
- «Квентін Дорвард»;
- «Пертська красуня»;
- «Роб Рой»;
- «Пуритани.
Вальтер Скотт створив ідеальну фабулу, яка неодмінно сприяла успіху: події та особи з минулого ставали тлом для основного сюжету з вигаданими, проте яскравими персонажами та жагучої любовної лінії. Таким чином, ці книги можна назвати любовними історичними романами.
Згодом розвитку жанру посприяла епоха романтизму з її увагою до минулого націй. Твори Александра Дюма «Три мушкетери», Шарля де Костера «Легенда про Уленшпігеля», Гюстава Флобера «Саламбо» та інші стали чудовими зразками зарубіжного історичного роману, бестселерами, які перевидаються по всьому світу.
XX століття принесло літературі таких авторів як Маргарет Мітчел (Звіяні вітром), Кена Фоллета («Стовпи Землі»), Умберто Еко («Ім’я Троянди») та багато інших. В каталозі https://dk-books.com/catalog/3493/ великий вибір історичної прози як сучасної, так і класичної від видатних авторів, які захоплюють увагу читача ще на початку читання.
Історичні романи українських письменників
В Україні першою ластівкою в жанрі історичної белетристики став роман Пантелеймона Куліша «Чорна рада», який вперше був надрукований в 1857 році. Книга присвячена темному періоду Української гетьманської держави – Руїні. Куліш пішов шляхом Вальтера Скотта: події та персонажі з минулого стали тлом для розвитку основного сюжету – кохання Петра Шраменка та Лесі Череванихи.
Роман був високо оцінений сучасниками та популярний і в наш час. З розвитком українського красного письменства справу, розпочату Кулішем, продовжили:
- Михайло Старицький («Кармелюк»),
- Іван Нечуй-Левицький («Князь Єремія Вишневецький»),
- Володимир Малик («Посол Урус-шайтана»),
- Павло Загребельний («Роксолана», «Святослав», «Володимир»),
- Спиридон Черкасенко («Пригоди молодого лицаря»).
За часів здобуття Україною незалежності було видано багато цікавих історичних романів як від сучасних письменників, так і незаслужено забутих за часів радянської влади.
Топ кращих історичних романів
Пропонуємо підбірку книг сучасних авторів, які підняли жанр історичної прози на нову висоту:
- «Там, за Збручем» Олега Клименка – про події вітчизняної історії 1920-х — 1940-х років.
- «Хатідже Турхан» Олександри Шутко – один із чудових історичних романів про кохання, про життя наложниць в Оманській імперії.
- «Обруч» Сергія Синюка. Ми перенесемося в часи Київської Русі, у Волинське Тернопілля.
Ці та інші книги можна купити в інтернет-магазині «Дім Книги» зі зручною доставкою. Приємного читання!