90% роботи – щодо військових: як у Чернівцях досліджують ДНК для пошуку зниклих безвісти або встановлення осіб загиблих

За інформацією: Суспільне Чернівці.

Працівниця лабораторії досліджує зразки. Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці

За понад місяць у лабораторії в Чернівцях провели 70 експертиз ДНК. Це потрібно, щоб ідентифікувати тіло людини, яку не впізнали або яка зникла безвісти, а також, щоб встановити батьківство. Суспільне Чернівці розповідає, як визначають ДНК та як рідні загиблих чи зниклих безвісти військових можуть здати зразки.

90% досліджень стосуються воєнних злочинів

Молекулярно-генетичну лабораторію відкрили при науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі у Чернівцях 26 грудня. Раніше там досліджували зразки ДНК тільки живих людей для кримінальних проваджень, які розслідують правоохоронці. Наразі можуть також аналізувати ДНК для встановлення батьківства або відбирати зразки клітин для пошуку загиблої чи зниклої безвісти людини. Про це у коментарі Суспільному розповів директор Ігор Балук.

"До 26 грудня ми досліджували епітелій тільки живих людей: брали мазок з рота, поміщали його у прилад, й так виводили ДНК-профіль. Це був простий метод дослідження. Зараз працюємо зі слідовою інформацією й вилучаємо ДНК з різних об'єктів", – каже Балук.

90% досліджень, які проводять у лабораторії, стосуються воєнних злочинів. Решта – дослідження за провадженнями правоохоронців з області та інших обласних центрів. За понад місяць роботи у лабораторії провели 70 експертиз. Балук каже, для команди з п'ятьох людей це – немалий показник.

Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці

Як проводять дослідження

У лабораторії також досліджують зразки з тіл загиблих військових або збирають ДНК людей, близькі яких могли зникнути безвісти. Щоб ідентифікувати тіло загиблого бійця, в лабораторію можуть доставити його кістки, частини тіла або одяг – усе, на чому міг би залишитися його біологічний матеріал. Їх спочатку оглядають, роблять їхнє фото та готують до дослідження.

"Якщо це зразки чи сліди, то обираємо для себе схеми, як працювати. Наприклад, якщо це сліди, то заливаємо їх відповідними буферами або робимо інші дослідження, щоб встановити, чи це кров", – розповів головний судовий експерт відділу біологічних досліджень Максим Ковальчук.

Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці

Ковальчук каже, зараз орієнтуються на дослідженні зразків ДНК родичів зниклих безвісти військових. Був випадок, коли мали зразки ДНК ймовірних родичів та кістку невстановленої людини, й порівнювали їх між собою. Загалом для дослідження відбирають зразки слини, крові або навіть піт.

"Якщо людина, наприклад, взяла чашку кави у руку, вона якийсь свій ймовірний матеріал могла залишити. Якщо ця чашка не пролежала там рік чи більше за поганих умов, то є велика ймовірність, що з неї може бути якийсь результат", – каже Ковальчук.

За словами судового експерта, за оптимальних умов — невисокої температури та без вологості — ДНК може зберігатися довго. Каже, іноді у лабораторіях проводять дослідження, щоб відібрати ДНК із зубних щіток чи бритви.

"Все залежить від того, що ми можемо взяти. Якщо це неідентифіковане тіло, яке пролежало довго, особливо влітку, то зрозуміло, що ми можемо отримати якийсь результат із кісток", – каже Ковальчук.

Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці

Хто та як може здати ДНК

Якщо людина хоче встановити батьківство, то може звернутися до експертно-криміналістичного центру, однак ця послуга платна.

Здати ДНК також можуть родичі зниклих безвісти бійців, але для цього вони мають звернутися до поліції із заявою про зникнення людини й опісля здати біологічні зразки. Так у лабораторії зможуть вивести ДНК-профіль людини та потім порівняти його зі зразками в єдиній базі, повідомляють у МОЗ.

Наразі ДНК відбирають у біологічних батьків чи дітей зниклої людини. Щоб здати зразки, родичам потрібно мати з собою паспорт, а для дитини – свідоцтво про народження.

Експертиза – безоплатна, але здійснюється за постановою слідчого.

Фото: Ольга Галіцина/Cуспільне Чернівці

Новини України